Deklaracja wekslowa


Deklaracja wekslowa - jest dokumentem określającym warunki wypełnienia weksla in blanco, ustalone w wyniku porozumienia pomiędzy wystawcą weksla a bankiem przyjmującym weksel (remitentem).

W przypadku gdy wystawiamy weksel in blanco, należy także sporządzić deklaracje wekslową, nie sporządzając jej weksel jest tzw. wekslem gołym, to znaczy takim, że praktycznie można go uzupełnić w sposób dowolny, zaś deklaracja wekslowa zabezpiecza przed taką sytuacją bowiem gdyby okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę wyższą, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł udowodnić, że weksel nie został uzupełniony zgodnie z pierwotną wolą stron.

Deklaracja wekslowa chroni dłużnika przed nieuczciwym wypełnieniem weksla tylko i wyłącznie wtedy, gdy praw z weksla będzie dochodzić pierwszy wierzyciel. Natomiast jeżeli wierzyciel puści nierzetelnie wypełniony weksel w obieg i nabędzie go osoba trzecia (działająca w dobrej wierze), to w takim przypadku zobowiązanie z weksla stanie się zobowiązaniem abstrakcyjnym (oderwanym od stosunku prawnego, w oparciu o który doszło do wystawienia weksla). Przeciwko osobie takiej, jeżeli tylko przy nabyciu działała w dobrej wierze, nie będzie można podnosić zarzutów; że np. kwota na wekslu została zawyżona, że nie było podstaw do wypełnienia weksla. Bowiem istniejące przepisy starają się bezwzględnie chronić nabywcę weksla, który nabył je w dobrej wierze. Dlatego warto pamiętać, aby na dokumencie wekslowym zamieszczono wzmiankę co do braku możliwości zbywania weksla osobom trzecim np. „zapłacę Janu Nowakowi,ale nie na jego zlecenie”. Deklaracja wekslowa zawiera zazwyczaj:

  1. warunki, od których spełnienia zależy prawo wypełnienia weksla,
  2. określenie kwoty, na którą weksel może być wystawiony,
  3. określenie rodzaju terminu płatności, jakim weksel może być opatrzony.

Z deklaracji może wynikać również upoważnienie dla remitenta do wpisania na wekslu wskazanych w deklaracji klauzul wekslowych:

  1. "bez protestu" lub "bez kosztów",
  2. domicyliatu,
  3. waluty (w postaci umowy pożyczki, kredytu),
  4. upoważnienie do przedstawienia weksla płatnego za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu,
  5. "nie na zlecenie" lub "na zlecenie".

W przypadku braku upoważnienia na deklaracji do wpisania na wekslu klauzul wekslowych, remitent nie ma prawa tego uczynić.
Deklaracja wekslowa może również zawierać:

  1. obowiązek powiadomienia wystawcy przez remitenta o zamiarze lub wypełnieniu weksla,
  2. termin, do którego weksel może być przez remitenta uzupełniony,
  3. upoważnienie dla remitenta do zniszczenia weksla po spłacie zobowiązania.
Odszkodowanie
Uzyskaj wysokie odszkodowanie


Ubezpieczyciel zanizył szkodę?
Czujesz się niezadowolony?
Uzyskaj pomoc